Metody magazynowania towarów

Metody magazynowania towarów

Jakie są metody magazynowania towarów i jak je wybierać, aby zyskać dobrze zorganizowany magazyn? Z jakich rozwiązań i metod warto korzystać, aby zyskać dobrze zorganizowany magazyn i łatwo odszukać potrzebne produkty? Jakie metody będą ułatwieniem dla procesu magazynowania? W jaki sposób skutecznie wykorzystać potencjał magazynu? Co warto wiedzieć o poszczególnych metodach składowania towarów i o czym pamiętać podczas ich magazynowania? Poznaj najpopularniejsze metody magazynowania i dowiedz się o nich więcej!

Magazynowanie towarów – o czym warto pamiętać?

Jaka jest definicja magazynowania towarów? To czynności, które obejmują przyjęcie towaru, umiejętne go przechowanie zgodnie z jego przeznaczeniem lub zaleceniami producenta i dobór właściwej metody składowania.

Magazynowanie towarów to proces, który wywiera ogromny wpływ na całą logistykę, ułatwia załadunek i rozładunek towarów oraz przygotowanie ich do dalszego transportu. Odpowiednie magazynowanie towarów to gwarancja dla pracowników, że zawsze znajdą produkty w danej strefie magazynu, co ma wpływ na terminowe wydania i ułatwia wszelkie procesy przeładunkowe. Aby zapewnić klientom z różnych branż najlepszą obsługę, niezbędny jest dobrze zorganizowany magazyn, który pozwoli efektywnie wydawać towary i usprawni przepływ towarów.

Jak wybrać odpowiednią metodę składowania towaru w magazynie i od czego to zależy?

Wybór odpowiedniej metody składowania towarów jest uzależniony przede wszystkim od miejsca przeznaczonego na przechowanie produktów. Im większy magazyn, tym konieczne jest wdrożenie rozwiązań, które usprawnią i przyśpieszą pracę. Z tego powodu warto korzystać z metod składowania produktów, które wzmacniają organizację pracy na magazynie i pozwalają łatwo odszukać potrzebne przedmioty.

Jak wybrać właściwą metodę składowania produktów w magazynie i od czego to zależy? Sposób składowania produktów w magazynie jest uzależniony od następujących aspektów:

  • od rodzaju i przeznaczenia produktów (warto zwrócić szczególną uwagę na gabaryt towaru, jego specjalne potrzeby odnośnie do przechowywania, datę ważności)
  • maksymalnego czasu składowania towaru w magazynie (to szczególnie ważne przy małych przestrzeniach, w których liczy się miejsce i dobra organizacja magazynu a także właściwości produktów)
  • czasu składowania towaru – to bardzo istotny czynnik, który przy pewnych produktach np. z krótką datą ważności należy wziąć pod uwagę przy organizacji składowania magazynu)
  • rodzaju i kształtu opakowań – warto zwrócić na to uwagę i układać towary na magazynie wedle rodzaju opakowań, aby zyskać więcej miejsca
  • wedle rotacji towaru – im częściej są wydawane dane produkty, tym bardziej powinny być składowane np. na regałach tuż przy wyjściu z magazynu. Sposób składowania produktów, które są często wydawany będzie zupełnie inny niż ten dla produktów, które są dłużej przechowywane w magazynie
  • od aktualnego wyposażenia magazynu i jego metrażu – wbrew pozorom metraż magazynu ma istotne znaczenie dla wygodnego przechowywania i wydawania towarów. Im mniejsza przestrzeń, tym większa konieczność dobrej organizacji pracy.
  • od układu technologicznego magazynu
  • kosztów związanych ze stosowaniem danej metody przechowywania towarów.

Jakie metody magazynowania towarów są najpopularniejsze?

Jakie są metody magazynowania towarów, które najcześciej są stosowane przez pracowników magazynów? Oto kilka z nich! Opowiemy też czym się charakteryzuje każdy ze sposobów przechowywania towarów, kiedy warto z danej metody skorzystać i o czym pamiętać.

Składowanie blokowe – do tej metody wykorzystuje się zwykle regały, które ułatwiają składowanie produktów. Można również składować produkty bez korzystania z regałów i składować je na podłodze w odpowiedni sposób, ale ta metoda ma pewne ograniczenia. Jedną z najważniejszych zalet tego sposobu składowania są niskie koszty, ponieważ nie trzeba kupować regałów. Druga korzyść to łatwość przeorganizowania danej strefy magazynowanej w taki sposób, aby łatwo i szybko odnaleźć niezbędne produkty.

Jakie są wady składowania blokowego? To przede wszystkim ryzyko uszkodzenia towarów bardzo delikatnych np. porcelany lub w wyniku nieprawidłowego przechowywania. To również dość utrudniony dostęp do produktów na samym dole czy dość nieoptymalny sposób wykorzystania przestrzeni magazynowej.

Regały przepływowe – to rozwiązanie, które sprawdzi się przy przechowywaniu na magazynie towarów drobnizowych i palet. Ogromnym ułatwieniem tej metody przechowywania produktów jest to, że regały są wyposażone w specjalne taśmy przesuwne, które ułatwiają reorganizację towarów. Jednak tego typu metoda wymaga dobrej organizacji strefy załadunkowej i rozładunkowej oraz zaplanowania układu magazynu. Największą zaletą tej metody jest maksymalne wykorzystanie miejsca i oszczędność czasu na przeładunku.

Regały dwujednostkowe – od jednostkowych różni je większa głębokość, która umożliwia ustawianie skrzyń, palet i pozostałych towarów w jednym rzędzie. Zaleta to o wiele lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni i możliwość wykorzystania metody LIFO. Minus to trudna dostępność do produktów z tyłu.

Regały karuzelowe – proces magazynowania wymaga używania zwykle obrotnych regałów, co pozwala optymalnie wykorzystać miejsce i zapewnia dogodny dostęp do produktów. Jednak jest to dość wysoki koszt na początek, a sama metoda wymaga zasilania elektrycznego.

Organizacja magazynowania produktów wedle sposobu ich wydawania – jak to zrobić?

Jak dobrze zorganizować pracę na magazynie i jaki system przechowywania towarów wybrać? Oto kilka z metod, które są stosowane wedle sposobu wydawania towarów.

System FIFO (First In, First Out) – ten najpopularniejszy sposób składowania polega na tym, że jako pierwsze składuje się towary, które również w takiej kolejności wychodzą. To jedna z metod stosowana w większości magazynów, która jest wybierana przy regałach przepływowych.

System LIFO (Last In, Last Out) – ta metoda polega na wydawaniu ostatnio składowanych produktów jako pierwszych. Najczęściej stosowana jest dla produktów, które nie mają daty ważności.

System FEFO – (First Expired, First Out) – metoda, która polega na wydawaniu z magazynów towarów wedle ich daty ważności. Najczęściej stosowana przy wydawaniu leków dla aptek i sklepów, sortowaniu środków chemicznych, kosmetycznych i spożywczych.

Metoda wysokiego składowania – na czym polega, jakie ma wady i zalety?

Na czym polega metoda wysokiego składowania? To nic innego jak piętrowe składowanie produktów, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Minusem jest trudność tego systemu składowania oraz w dostępie do produktów. Natomiast jest to jedna z najbardziej efektywnych form składowania towarów w magazynie, która pozwala również znacząco ograniczyć koszty. Można z niej korzystać niezależnie od rodzaju składowanych produktów ani wielkości magazynu.

Proces magazynowania – jaką metodę wybrać?

Jeśli chcesz, aby Twój magazyn był dobrze zorganizowany – przemyśl dokładnie którą z powyższych metod wykorzystać. Do kwestii organizacji warto podejść rozważnie, aby nie tylko ograniczyć koszty magazynowania, ale również mieć jak najswobodniejszy dostęp do produktów. Fazy procesu magazynowania są zróżnicowane i też należy o nich pamiętać przy dobieraniu właściwej metody składania towarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *