Jak zwiększyć wydajność pracowników magazynu?

Jak zwiększyć wydajność pracowników magazynu?

Efektywna praca w magazynie zaczyna się od przeorganizowania dotychczasowego sposobu pracy pracowników, wielu usprawnień, odpowiedniego wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej i wdrożenia systemu premiowego, który będzie motywował pracowników do efektywniejszej i bardziej zorganizowanej pracy. Jak stworzyć wydajny magazyn i zwiększyć motywację pracowników magazynu?

Jakie są sposoby na zwiększenie wydajności pracowników magazynu?

Na wydajność pracowników magazynu wpływa mnóstwo czynników: od atmosfery w pracy, po wdrożony system premiowy, planowanie pracy aż po operacje dotyczące pracy magazynu, czas ich trwania czy sposoby składowania towarów. Aby firma mogła mieć wydajny magazyn, konieczne jest przeanalizowanie dotychczasowych działań i usprawnienie procesów przygotowywania i wydawania towarów.

 

1. Analiza i przeorganizowanie dotychczasowego sposobu pracy w magazynie

Pierwszy krok do dobrych zmian w magazynie warto rozpocząć od przeanalizowania dotychczasowego sposobu pracy pracowników. Należy zweryfikować to, w jaki sposób praca na magazynie jest organizowana i sprawdzić, co można zmienić na lepsze. Managerowie muszą przeprowadzić więc audyt magazynu i sprawdzić w jaki sposób funkcjonują różne strefy magazynu np. strefa składowania, wysyłek i przyjmowania zamówień. Na tej podstawie mogą wdrożyć nowe rozwiązania, które zagwarantują szybszą wymianę informacji między działami magazynu i przyśpieszą pracę pracowników oraz pozytywnie wpłyną na ich wydajność. Podczas audytu zweryfikują również to, w jaki sposób zamówienia podlegają kompletacji oraz to, jakie meble zamówić, aby przechowywanie towaru pozwoliło wykorzystać każdą wolną przestrzeń magazynu.

W nowoczesnych magazynach wykorzystuje się regały paletowe, które umożliwiają wygodne składowanie najróżniejszych towarów, a pracownikom gwarantują szybki, łatwy i bezproblemowy dostęp do produktów. To jedno z udogodnień, które ulepsza efektywność całego zespołu pracowników i sprawia, że mają oni więcej motywacji i energii do pracy.

2. Starannie opracowany system premiowy za wyniki pracowników

Premie uznaniowe za wyniki to doskonały pomysł na zwiększenie motywacji pracowników do efektywnej pracy. Pracownikom pozwalają więcej zarobić i jednocześnie motywują ich do nieustannego rozwoju w pracy zawodowej. Perspektywa otrzymania premii pozytywnie wpływa na kreatywność pracowników magazynu i jednocześnie sprawia, że sami z siebie chcą ulepszać swoją organizację. Najczęstszym problemem w magazynach jest źle zorganizowana praca, która sprawia, że pracownicy nie są skoncentrowani na wykonywaniu zadań, co ma wpływ na pracę pozostałych działów.

3. Skrócenie czasu przemieszczania towarów w magazynie

Kolejnym sposobem na usprawnienie pracy pracowników magazynu jest przeorganizowanie dotychczasowego sposobu pracy oraz skrócenie czasu przemieszczania się towarów, co wpłynie korzystnie na optymalizację procesów w magazynie. Jak to zrobić? – zapytają managerowie.

Tego typu zmiany należy zacząć od analizy organizacji pracy magazynu i zaproponowaniu ulepszeń np. stworzenia specjalnej strefy składowania produktów lub zakupu specjalnych regałów do magazynu, które pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową i przyśpieszą pracę pracowników. Należy dokładnie zweryfikować jak do tej pory funkcjonował magazyn, wyłapać błędy, które spowalniają proces wysyłek czy kompletowanie zamówień i zastanowić się nad tym, jakie usprawnienia można wdrożyć.

4. Wdrożenie systemu szkoleń dla pracowników, które zwiększą ich kompetencje i świadomość o zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem pracy

Praca w magazynie wymaga odpowiedzialności, ale także przestrzegania zasad związanych z bezpieczeństwem pracy w magazynie. Pracownicy są narażeni na różnego rodzaju urazy, dlatego warto zwiększać ich świadomość o bezpieczeństwie pracy i edukować ich w tym zakresie. Dobrym rozwiązaniem jest też motywowanie pracowników do rozwoju swoich kompetencji i organizowanie szkoleń, które pozwolą je zwiększyć. Wówczas pracownik magazynu ma większą świadomość odnośnie do tego, jak mogą zostać ulepszone poszczególne procesy, co przyśpieszy proces kompletacji zamówień i zwiększy przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi działami.

5. Regularne kontrolowanie zasobów w magazynie

Wydajność pracowników magazynu zwiększa się wtedy, gdy mogą oni pracować w uporządkowanej i dobrze zorganizowanej przestrzeni. Aby było to możliwe, niezbędne jest regularne kontrolowanie zasobów magazynu, porządkowanie ich, układanie na właściwych regałach i wypracowanie klarownego systemu oznaczania towarów, które owi pracownicy będą mogli łatwiej odszukać. Regularne kontrolowanie zasobów, które znajdują się w magazynach – znacznie ułatwia pracę i pozwala

6. Wdrożenie systemu lean management

Chcesz zwiększyć motywację pracowników magazynu i nie wiesz, z jakiej strategii skorzystać? W tym pomoże Ci wdrożenie systemu lean management. Idea lean management koncentruje się wokół minimalizacji marnotrawstwa produktów w magazynie, ograniczaniu zbędnych wydatków, zwiększeniu produktywnej pracy pracowników. Jak może pomóc Ci ulepszyć wydajność pracowników? Przede wszystkim pozwoli Ci określić spójne cele, do których mają dążyć Twoi pracownicy. Ponadto pozwala im ograniczyć zbędny ruch czy nieprzemyślany transport, co powoduje również ograniczenie kosztów firmowych, sprzyja oszczędności czasu i służy wypracowaniu lepszej kultury organizacyjnej w firmie, co ma wpływ również na zachowania pracowników i ich motywację do pracy.

7. Stosowanie nowoczesnych technologii i oprogramowania, które ułatwia pracę

Nowoczesne magazyny funkcjonują w oparciu o technologie i systemy WMS, które pozwalają regularnie i w sposób zdalny zarządzać stanem magazynowym produktów. Pracownicy magazynu również powinni mieć większą wiedzę i świadomość, jak korzystać z nowoczesnego oprogramowania, aby zautomatyzować pracę na magazynie i przyśpieszyć pewne procesy.

8. Bardziej przemyślane wykorzystanie dostępnego miejsca na magazynie

Uporządkowanie przestrzeni magazynowej i przeorganizowanie jej tak, aby wykorzystać maksimum dostępnego miejsca to jedna z zasad zwinnego zarządzania. Ta zasada wpływa również na większą motywację pracowników, ponieważ pozwala im wydajniej pracować i sprzyja łatwiejszemu odnajdywaniu niezbędnych produktów na magazynie. Warto więc uporządkować magazyn tak, aby wykorzystać składowanie towarów w pionie i poziomie (wysokie składowanie) oraz użycie odpowiednich rodzajów regałów, które pozwolą zaoszczędzić jak najwięcej miejsca np. regałów przepływowych, wjezdnych czy double-deep.

Efektywność pracowników w magazynie – dlaczego warto zadbać o tę kwestię?

Powyższe sposoby pozwolą Ci nie tylko ulepszyć pracę pracowników w Twoim magazynie, ale również przyśpieszą procesy wysyłek i usprawnią współpracę między działami. Warto je wdrożyć, by zyskać lepszą obsługę klienta, bardziej zmotywowany i gotowy do działania zespół, który zrealizuje określone wyniki i jednocześnie będzie pracował bardziej efektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *